В квітні 2013 року закінчився проект «Відкритий Інтернет-простір для районних ЗМІ Центральної України», який був підтриманий Програмою ЗМІ Міжнародного Фонду «Відродження».
Зміст проекту: створення, запуск та адміністрування сайтів для 16-ти районних друкованих ЗМІ Кіровоградської, Вінницької, Черкаської та Полтавської областей. Проведення тренінгів для 16-ти фахівців районних ЗМІ з адміністрування сайтами та управління контентом. Розповсюдження методичного посібника для редакцій сільських та інших газет Кіровоградської, Вінницької, Черкаської та Полтавської областей, щодо створення та управління власним WEB-сайтом та особливостей роботи ЗМІ в Інтернеті.
У ході проекту був здійснений відбір (за сумарним накладом та тривалістю існування) 16 районних ЗМІ Центральної України, яким були створені WEB-сайти, а також їх представники відвідали тренінг-семінар та пройшли навчання щодо адміністрування цих WEB-сайтів.
Для сайтів розроблена та налаштована система управління конвентом, придбаний хостінг терміном один рік.
З усіма газетами, що беруть участь у проекті, узгоджені дизайн, наповнення та структури сайтів.
На даний момент працюють усі 16 WEB-сайтів. Постійно обновлюється інформація та змінюється контент у 6 WEB-сайтів. Ще 6 WEB-сайтів впродовж квітня наповнюють контентом їх власники.
Загалом, районні печатні ЗМІ Центральної України проявили високий рівень інтересу до цього конкурсу. Ми отримали 29 заявок, але з них 13 видань мали виражений рекламний або політичний характер, тому не пройшли відбір. У додатках представлені анкети газет.
Також у конкурсі бажали взяти участь районі видання з Харківської та Луганської областей. Тому наша організація планує у наступному році за власні кошти зробити ще 2 безкоштовних WEB-сайти для цих видань, що не пройшли конкурсний відбір тому що вони представляють інші області.
20.11.2012р. (Кіровоградська область, м. Кіровоград, ІА «Інформаційний прес-клуб реформ») відбулася Skype-презентація проекту для представників ЗМІ України
Презентацію проекту відвідали представники 8 місцевих ЗМІ 4 представників кримських ЗМІ та один з учасників проекту – газета «Діалог». Модератори з Прес-клубу у Кіровограді презентували проект, організатори проекту – ГО «Світло» – зі Сімферополя, за допомогою Skype, провели відповіли на запитання представників кіровоградських ЗМІ. Представник газети «Діалог» розповіла про мотивацію участі у цьому проекті, враження від тренінгу та сподівання на майбутнє їх видання у електронному форматі.
На презентацію були розкриті мета, завдання та основні подальші заходи, передбачені цим Проектом.
03.11.2012р. – 04.11.2012р. (м. Ялта) відбувся тренінг-семінар.
03 – 04 листопада 2012 р. у м. Ялта відбувся семінар-тренінг, який був присвячений навичкам адміністрування сайтів, особливостям управління сайтом газети чи іншого ЗМІ, новим Інтернет-медіа.
Участь у тренінгу була безкоштовною, організатори забезпечили учасників роздатковими матеріалами, проживанням та харчуванням під час тренінгу.
Тренінг відвідали 30 учасників – представники тих ЗМІ, які будуть приймати участь у проекті по створенню web-сайтів та інших місцевих ЗМІ та НУО.
Реакція аудиторії була позитивною. Учасники відмітили, що отримали цікаву та корисну інформацію.
04 листопада 2012р. відбулися практичні заняття у рамках цього тренінгу, для повторення пройденого матеріалу по адмініструванню web-сайтів та праці із системами по управлінню медійним контентом.
У ході проекту за допомогою телефону та електронної пошти було надано 38 консультації представникам районних газет, що брали участь у проекті, щодо адміністрування створеннях WEB-сайтів.
На даний час проект закінчений. Усі заплановані за звітній період заходи відбулися.
Таким чином, зараз низка районних та сільських ЗМІ з Центру України мають можливість презентувати свій власний контент в Інтернет просторі України, та мають певну площадку для публікації своїх статей, розміщення новин і взагалі обміну вільними думками.
Крім того, даний процес (впровадження районних / сільських газет в Інтернет простір), актуальний не лише для Центру України, але і для всієї України, і реалізація подібних проектів є серйозним чинником у контролі громад за діями (або бездіяльністю) органів місцевої влади та управління ними.
Основні ефекти від першої частини цього проекту це:
1. Привернення уваги місцевих органів влади і громадськості Центральної України до проблем глибинки.
2. Створення механізму для доступу великих інформагенцій до інформації про перебіг подій у регіонах України.
3. Підготовка фахівців (з фахівців від кожного ЗМІ, яке бере участь у проекті), які самі зможуть надалі адмініструвати свої сайти.
4. Створення Web-сайтів для районних ЗМІ.
Головні проблеми:
1.Байдужість органів місцевої влади щодо проекту «Відкритий Інтернет-простір для районних ЗМІ Центральної України» та загалом до проблем, пов’язаних з впровадженням нових медіа та Інтернет для районних ЗМІ.
2. Страх деяких місцевих ЗМІ щодо участі у цьому проекті, тому що вони вважають управління WEB-сайтом дуже важким процесом.
3. Страх деяких місцевих ЗМІ щодо участі у цьому проекті, тому що вони вважають, що WEB-сайт знизить друкований наклад видання.
Рекомендації для виконавців інших подібних проектів:
– тісніше співпрацювати с місцевими ЗМІ;
– проводити більше цікавих акцій, яки привернуть увагу кримських ЗМІ;
– старатися використовувати мережевий метод роботи із залучення нових активістів до проекту;
– розширювати географію проекту та охват потенційних цільових груп.